Ендрю Дж. М. Боултон
Кафедра діабету, ендокринології та гастроентерології, Школа медичних наук, Манчестерський університет, Манчестер, Великобританія
Алісія Дженкінс
Інститут серця та діабету Бейкера, Мельбурн, Вікторія, Австралія
Мерхавіт А. Abera
Університетський коледж наук про здоров’я Мекелле, Мекелле, Ефіопія
Борис Маньковський
Кафедра терапії, вік-асоційованих захворювань
та діабетології, Національний університет охорони здоров’я України ім. П. Л. Шупика, Київ, Україна
Соломон Тесфайє
Відділ дослідження діабету, Шеффілдський навчальний госпіталь NHS Foundation Trust, Шеффілд, Великобританія
DOI :
Резюме
Поширеність діабету у світі та частота природних і техногенних катастроф зростають. З усіх хронічних захворювань наслідки раптового припинення постачання медикаментів є найбільш серйозними для людей з діабетом, оскільки люди, які живуть з цукровим діабетом 1-го типу, ризикують померти протягом декількох днів без інсуліну. У цьому огляді розглядається як підготуватися до раптового скорочення поставок медичних препаратів для людей з діабетом та як на нього реагувати. Описано нещодавній досвід пандемії COVID-19 в Індії, війни в Україні та війни/блокади в регіоні Тиграй в Ефіопії, а також обговорено важливість профілактики, готовності, реагування та відновлення. Сподіваємося, що уроки цих та інших катастроф, а також поточна адвокаційна діяльність та інші заходи допоможуть зменшити ризики значної захворюваності та смертності серед людей з діабетом у постраждалих від катастроф регіонах світу.
Ключові слова: пандемія COVID-19, діабет, керівництво, техногенні катастрофи, природні катастрофи.
Опубліковано: 2025
Як цитувати:
Ендрю Дж. М. Боултон, Алісія Дженкінс, Брій Маккар, Борис Маньковський, Мерхавіт А. Абера, Соломон Тесфайє(2025). Діабет і природні та техногенні катастрофи: профілактика, підготовка, реагування та відновлення. Діабет Ожиріння Метаболічний синдром 3(14), 8-23.