Маньковський Г. Б.
ДУ «Науково-практичний медичний центр кардіології та кардіохірургії МОЗ України», м. Київ
https://orcid.org/0000-0003-4980-4571
Джунь Я. Ю.
ДУ «Науково-практичний медичний центр кардіології та кардіохірургії МОЗ України», м. Київ
https://orcid.org/0000-0003-0343-5002
DOI : https://doi.org/10.57105/2415-7252-2024-5-01
Резюме
Пацієнти з кардіоренальним метаболічним синдромом (КРМС) мають високий ризик серцево-судинної смертності через поєднання серцевої недостатності (СН), хронічної хвороби нирок (ХХН) та ендокринних захворювань, а також значний ризик ішемічної хвороби серця (ІХС) і ускладнень від системного атеросклерозу. Наявність серцевої недостатності у таких пацієнтів ускладнює прогноз і підвищує ймовірність повторних серцево-судинних подій.
Мета: вивчення ризику великих серцево-судинних подій або необхідності повторних коронарних інтервенцій після первинного черезшкірного коронарного втручання у хворих з КРМС в залежності від фенотипу СН.
Матеріали та методи: в дослідження було включено 126 пацієнтів, яким було виконано черезшкірне коронарне втручання з приводу ішемічної хвороби серця. Середній вік пацієнтів склав 58,1±0,4 роки, осіб чоловічої статті було 78 (61,9 %). КРМС визначався як поєднання СН, ХХН≥3А стадії та цукрового діабету 2-го типу.
Пацієнти були розподілені на 4 групи в залежності від наявності серцевої недостатності: клінічна група 1 — пацієнти з КРМС та СН зі збереженою фракцією викиду лівого шлуночка (СНзбФВ; n=34); клінічна група 2 — пацієнти з КРМС та СН зі зниженою ФВ (СНпзФВ) (n=31); клінічна група 3 — пацієнти з КРМС та СН із значно зниженою ФВ (СНзнФВ, n=31); група порівняння із цукровим діабетом 2-го типу, ХХН та відсутністю ознак СН (стадія А) (n=30). Період спостереження становив 5 років з моменту стентування кожного пацієнта. Критеріями досягнення кінцевої точки були: серцево-судинна смерть, гострий інфаркт міокарду, рецидив стенокардії з необхідністю повторного втручання на артеріях серця.
Результати: пацієнти із СНзнФВ мали найбільшу відсоткову частку серед пацієнтів, які досягли кінцевої точки протягом 5-річного періоду спостереження. Найкращі результати в інтервенційному лікуванні показала група без СН. Найпоширенішою причиною рецидиву ІХС був рестеноз в попередньо встановленому коронарному стенті або виникнення значимого стенозу нових локалізацій.
Висновки: наявність фенотипу серцевої недостатності зі зниженою фракцією викиду лівого шлуночка у складі КРМС асоціюється з гіршим прогнозом у пацієнтів після черезшкірного коронарного втручання за рахунок вищої частоти виникнення стенозів вінцевих артерій нової локалізації.
Ключові слова: : кардіоренальний метаболічний синдром, ішемічна хвороба серця, черезшкірне коронарне втручання, серцева недостатність, рестеноз. .
Література
Опубліковано: 2024
Як цитувати:
Маньковський Г. Б., Джунь Я. Ю. (2024). Ризик рецидиву ішемічної хвороби серця після черезшкірного коронарного втручання у хворих з кардіоренальним метаболічним синдромом та серцевою недостатністю. Діабет Ожиріння Метаболічний синдром 13(5), 39-44.